Portfolio

Świniarsko

Pow. ogrodu – 2 510 m2. 

Koncepcja ogrodu powstała w wyniku rekompozycji istniejącego układu.

Nowa koncepcja rożni się od pierwotnej przede wszystkim geometryczną formą. W związku z przekształceniem bryły budynku mieszkalnego na bardziej nowoczesny, zmiany wymagał również ogród.

Nowy układ opiera się na kątach prostych.

Nawierzchnia wjazdowa wykonana jest z kostki granitowej ciętej, poprzecinanej ciętymi płytami z piaskowca, które z kolei zaznaczają miejsca postojowe.

Taras wypoczynkowy został podzielony na dwa poziomy. Górny poziom, będący przedłużeniem podłogi salonowej, jest częściowo wykonany z prostokątnych płyt kamiennych a częściowo pokryty niską zielenią ozdobną. Dolny poziom obsadzony w całości krzewami ozdobnymi.

Charakterystycznym elementem dla tego ogrodu jest spory staw istniejący już wcześniej, w poprzednim układzie. Wokół stawu zaaranżowana została żwirowa plaża z pojedynczymi roślinami. Przez staw poprowadzona została ścieżka w formie prostokątnych bloków kamiennych, która jednocześnie stanowi oś widokową na zaprojektowane w głębi ogrodu miejsce ogniskowe.

Ważnym elementem całego ogrodu jest kwadratowa altana, z ruchomymi panelami od strony południowej.

Przez wnętrze altany można dojść bezpośrednio do ogniska, które otoczone jest niskim murkiem kamiennym z wkomponowanymi drewnianymi siedziskami. Oba te elementy są ściśle połączone kompozycja murków z kamienia. Tłem dla całej aranżacji jest bujna zieleń wysoka i niska.

W ogrodzie znalazło się również miejsce na niewielki sad oraz warzywnik.

portfolio